Розмова відбулася. Що буде на практиці? Побачимо!

21 грудня 2017

20 грудня 2017 року в Федерації роботодавців України відбулась нарада за участю фахівців Федерації роботодавців експертних та інспекційних організацій, керівників Федерації роботодавців України та Державної служби з питань праці.

Приводом для зібрання стало звернення Федерації роботодавців експертних та інспекційних організацій щодо критичного стану, що склався з навчанням експертів технічних з промислової безпеки.

 До Федерації роботодавців експертних та інспекційних організацій останнім часом надійшли численні звернення від експертних організацій з проханням  не дозволити зруйнувати існуючу сьогодні систему експертної діяльності у сфері охорони праці й промислової безпеки та сприяти недопущенню випадків зловживання монопольним становищем на ринку експертних послуг.

Експерти технічні з промислової безпеки вже 10 років навчаються та атестуються згідно з Порядком атестації фахівців, які мають право проводити технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування підвищеної небезпеки , затвердженим наказом Держгірпромнагляду від 20.12.2006 №16 у державному підприємстві “Головний навчально-методичний центр Держпраці” (надалі– ДП “ГНМЦ”), що належить до сфери управління Держпраці.

Протягом цього терміну процедура навчання не викликала будь-яких значних нарікань з боку експертних організацій. З групи 25-30 чоловік не проходили атестацію 2-3 претендента, які не могли підтвердити необхідні знання.  

Але останнім часом керівники експертних організацій стали нарікати на випадки не атестації  50-75 % працівників, що проходять навчання. А це, зазвичай, фахівці, що мають стаж роботи за напрямками 10 років та більше і вже не один раз були атестовані. Що сталося? Чи експерти втратили свої навички та знання, чи є питання до якості навчання, що проводиться ГНМЦ, чи щось інше?

Разом з тим на заяви експертних організацій, стосовно безпідставної відмови в атестації працівника, ДП “ГНМЦ” не надаються будь-які об’єктивні пояснення про причини відмови в атестації.

Крім того, нещодавно керівництво ГНМЦ, в порушення Закону України «Про адміністративні послуги», розіслало на  адресу експертних організацій листи з пропозицією укласти договір на ведення реєстру експертів, який протягом десяти  років поспіль, згідно з наказом № 16, вівся на безоплатній основі.

Керівництво Держпраці пообіцяло зробити прозорим процедуру атестації експертів та залучати фахівців Федерації до роботи атестаційної комісії. Також було зазначено, що реєстр експертів з початку 2018 року доручено вести на безоплатній основі Національному науково-дослідному інституту промислової безпеки та охорони праці.

Представники Федерації виразили також занепокоєння з приводу того, що Держпраці запланувало на 2018 рік перевірки більшості експертних організацій України, що є конкурентами державних експертно-технічних центрів, що належать до сфери управління Служби. Чи не призведе це до масових зупинок їх роботи та анулювання дозволів на виконання техоглядів та експертного обстеження устаткування?

Представники Держпраці запевнили, що основною метою перевірок експертних організацій є підвищення якості їх діяльності та, не за яких обставин, зупинка їх роботи.

Учасники наради домовилися створити спільну робочу групу з удосконалення законодавства з питань експертної діяльності у сфері промислової безпеки, в.т.ч. щодо навчання та атестації експертів,  уточнення напрямків їх діяльності, визначення вимог до виробничого обладнання, що підлягає експертизі тощо.

Представники Федерації пообіцяли керівництву Держпраці повідомляти негайно про всі випадки неправомірних дій з боку інспекторів Служби, фахівців державних підприємств, що належать до сфери його управління, для вжиття відповідних запобіжних заходів.

 

  • м. Київ, вул. Ярославська, 28
  • 044 425 24 79
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Галерея

Зворотній зв'язок

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top