Зупинемо процес монополізації ринку експертних послуг

10 листопада 2017

Федерація роботодавців експертних та інспекційних організацій України, враховуючи численні скарги експертних організацій звернулася до відповідних органів виконавчої влади з  проханням не дозволити зруйнувати існуючу сьогодні систему експертної діяльності у сфері охорони праці й промислової безпеки та сприяти недопущенню випадків зловживання монопольним становищем на ринку експертних послуг.

 Сьогодні в Україні експертизу стану виробничого обладнання на відповідність вимогам нормативно-правових актів з охорони праці здійснюють 24 державних підприємства експертно-технічні центри (далі – ЕТЦ), що належать до сфери управління Державної служби з питань праці, та майже 1000 інших суб’єктів господарювання різних форм власності, що надають експертні послуги на договірній основі або виконують експертизу обладнання підприємства, працівниками якого вони є.

Експерти технічні з промислової безпеки навчаються згідно з Порядком атестації фахівців, які мають право проводити технічний огляд та/або експертне обстеження устаткування підвищеної небезпеки (далі – Порядок), затвердженим наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 20.12.2006 №16 у державному підприємстві “Головний навчально-методичний центр Держпраці” (надалі– ДП “ГНМЦ”), що належить до сфери управління Держпраці.

Останнім часом Держпраці вживаються заходи, спрямовані на монополізацію ринку експертних послуг та надання можливості здійснювати експертизу тільки ЕТЦ.

 1. Так, після проведення навчання експертів, членами атестаційною комісією, що складається з працівників Держпраці, приймаються рішення про відмову в наданні фахівцям недержавних експертних організацій права на проведення технічного огляду та/або експертного обстеження обладнання за заявленими напрямками діяльності. На заяви експертних організацій, стосовно безпідставної відмови в атестації працівника, ДП “ГНМЦ” не надаються об’єктивні пояснення про причини відмови в атестації.

  Враховуючи те, що ДП “ГНМЦ”, згідно з Порядком, займає монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з проведення навчання та атестації експертів технічних з промислової безпеки і в нього на цьому ринку немає жодного конкурента, експертні організації недержавної форми власності сьогодні майже втратили можливість атестувати своїх експертів. Через відсутність необхідної кількості експертів у експертній організації, згідно з  Вимогами до спеціалізованих та експертних організацій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 N 687, затвердженими наказом Держгірпромангляду від 03.09.2007 № 195, вона позбавляються права виконувати експертизи.

  2. Крім того, Порядком (додаток 1) визначено напрями діяльності експертів технічних з промислової безпеки, за якими здійснюється навчання та атестація експертів.

  Наказом Міністерства соціальної політики України від 18.05.2017 №824 затверджено Перелік напрямів діяльності експертів технічних з промислової безпеки державних експертно-технічних центрів, що належать до сфери управління Державної служби України з питань праці (далі - наказ). Наказом значно розширено перелік напрямків діяльності експертів технічних.

  У зв’язку з тим, що вказаний Перелік напрямів діяльності поширюється виключно на державні підприємства, спеціалісти підприємств інших форм власності не мають змоги проходити навчання за новими напрямками, і, як наслідок, позбавлені можливості  виконувати в подальшому відповідні експертні обстеження та експертизи.

Таким чином, склалася ситуація, за якої відбувається грубе порушення вимог антимонопольного законодавства, Господарського кодексу України (статті 5, 18, 25) в частині забезпечення державою захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та недопущення зловживання монопольним становищем на ринку, неправомірного обмеження конкуренції, а також заборони органам державної влади приймати акти або вчиняти дії, що визначають привілейоване становище суб'єктів господарювання тієї чи іншої форми власності, або ставлять у нерівне становище окремі категорії суб'єктів господарювання чи іншим способом порушують правила конкуренції.

 1. Згідно з п.4.7 Порядку, відомості про осіб, які мають право на проведення технічного огляду та/або експертного обстеження обладнання, мають реєструватися ДП “ГНМЦ” та розміщуватися на сайті Держгірпромнагляду (зараз Держпраці). Така інформація про експертів постійно на безоплатній основі фіксувалася на сайті ДП “ГНМЦ”, після завершення процедури їх атестації. Але останнім часом відомості про багатьох експертів зникли.

На адресу експертних організацій надходять листи від ДП “ГНМЦ”, у яких пропонується, з метою покращення та оновлення створеного реєстру експертів технічних, укласти договір на певних умовах. Тобто, за включення кожного експерта до реєстру слід заплатити визначену суму, яка постійно збільшується.

Відповідно до Порядку, ДП “ГНМЦ” є суб’єктом надання адміністративних послуг, якому надано владні повноваження, в.т.ч. “реєстрація та розміщення на сайті Держгірпромнагляду відомостей про осіб, які  мають  право  на  проведення технічного огляду та/або експертного обстеження” (п.4.7  Порядку).

Враховуючи вимогу статті 5 Закону України “Про адміністративні послуги”, якою передбачено, що виключно законами встановлюється платність або безоплатність надання адміністративної послуги, Федерація вважає безпідставними та такими, що порушують вимоги законодавства, вищезазначені дії ДП “ГНМЦ”.

 Члени Федерації впевнені, що найближчим часом загальними зусиллями вдасться припинити зловживання монопольним (домінуючим) становищем ДП “ГНМЦ” та ЕТЦ на ринку відповідних послуг, а також не допустити зупинки роботи експертних організацій - суб’єктів господарювання  недержавної форми власності.

 

 • м. Київ, вул. Ярославська, 28
 • 044 425 24 79
 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Галерея

Зворотній зв'язок

  Mail is not sent.   Your email has been sent.
Top